Duben 18

Kolik stojí elektřina

Elektřina je nedílnou součástí každé dnešní domácnosti, je to prostě věc, bez které se neobejdete. A protože ji potřebujeme, nemůžeme si ji, třeba kvůli vysoké ceně, odpustit a vzdát se jí. Lze však udělat jedno, vybrat si nejlevnější variantu na trhu. Protože elektřina je pořád stejná, není kvalitnější, než ta dražší…


Cena elektřiny obecně

Pokud žijete tak, jako většina obyvatel ČR – od výplaty k výplatě, není zrovna nejchytřejším krokem přecházet rozdíly cen, mezi poskytovateli elektrické energie na našem území. Jejich ceny se totiž opravdu liší. Avšak pokud Vám na účtech nesejde a občas využíváte i nějaké ty „jednoduché a užitečné“ služby poskytovatele, připlaťte si více.

Ceny elektrické energie jsou rozděleny na dvě části – podle regulace, na neregulovanou a regulovanou cenu – vysvětleme si to blíže. Ta neregulovatelná cena je určována velkoobchodní cenou elektřiny. Jedná se totiž o holou cenu vyprodukované elektrické energie. Tuto část tedy nelze nijak ovlivnit, je pevná a nekolísá. Část, kterou Vy ovlivnit můžete je nazývána jako regulovatelná. Na tu se lze zaměřit a tím ovlivnit finanční výdaje. Tato cena je totiž složena z nákladů daného poskytovatele, na dopravu, rozvoz (distribuci), skladování nevyužité části, servis, služby, atd. Tuto složku lze ovlivnit jednoduše tak, že si zvolíte jiného poskytovatele (dodavatele elektřiny), tedy toho levnějšího. Není proto potřeba zkoumat, který je k Vám nejblíže, nebo který nabízí méně služeb, či více bonusů…

Ceny elektrické energie pro rok 2012

Ceny elektrické energie jsou s postupem času vyšší a vyšší… a jinak tomu nebude ani v roce 2012. Průměrná cena elektřiny by se měla v průběhu roku zvýšit až o 4,5%. Ceny se zvyšují na popud Energetického regulačního úřadu (cenou se myslí tzv. neregulovatelná složka, viz výše).

U některých dodavatelů na území ČR se zvýší, také tzv. silová elektřina a to až o cca 5 – 10%. Ceny se ovšem liší a to podle dodavatele, u některých se ceny nemění, u jiných rostou rychleji, což závisí na dalších okolnostech, například umístění v regionu, či v daném městě aj.

Paleta poskytovatelů elektřiny v ČR nabízí také dodavatele, u kterých se celkové ceny elektřiny, pro rok 2012 sníží.

Ptáte se, proč ceny elektřiny neustále rostou?

Je to ve většině, z důvodů globálního, světového růstu cen paliva a jiných surovin, dále pak z kolísání financí na burzách a také, podle situace využívání obnovitelných zdrojů a s tím spojených dotací.

Cenu elektrické energie také značně ovlivňují okolní jevy, v roce 2011 to byly například záplavy, zemětřesení, či třeba katastrofa ve Fukušimě. Jaderná katastrofa ve Fukušimě například donutila německou vládu odstavit všechny německé jaderné elektrárny.

Takovéto situace mají na ceny energií přímou návaznost a ovlivňují ceny elektřiny po dobu několika let dopředu. Tudíž můžeme očekávat růst cen také v roce příštím.

Je však nutné vědět, že většinu, z toho co každý měsíc platíme, tvoří tzv. regulovatelná složka. Tedy to, co se s každým jiným dodavatelem, mnohdy značně liší. A proto není nutné takto tvrdě pociťovat každé zdražování… Jednoduše změňte současného dodavatele na některého z těch levnějších.

Jak na to se dočtete níže.

Jak změnit dodavatele elektřiny?

Naštěstí již máte svobodnou možnost volby, kterého dodavatele chcete a tudíž můžete svůj výběr přizpůsobit svým financím. Trh je dnes velmi pestrý a jednotliví dodavatelé elektřiny mezi sebou bojují o každého zákazníka, čehož je nutné využit.

Avšak buďte chytří a neskákejte na lopatku každému, který Vám nabídne bezkonkurenční ceny!

Změnou dodavatele můžete v některých případech ušetřit až desítky procent Vaší sazby. Změna není vůbec složitý proces a je navíc zdarma!

Stačí si sehnat kontakt na nového dodavatele a sdělit jim, že žádáte o přestup k nim. Jejich obchodní zástupce, nebo asistent na telefonu Vám již sdělí podrobné informace. Vy však nemusíte dělat nic, o všechno by se měl postarat Váš starý a nový dodavatel.

Na internetu je také spoustu „nestranných“ stránek, kde lze jednotlivé poskytovatele elektřiny porovnat.

Pokud máte nějaký dotaz, vyplňte formulář níže. Odpovídáme na e-mail, uvedený v něm.

Štítky: , , , ,

Posted 18.Duben.2012 by admin in category Domácnost

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*