Srpen 30

Kolik stojí kůň


Na otázku kolik stojí kůň není jednoduché dopovědět. Podle směru využití koně se pohybuje také jeho cena. Půlroční hříbě českého teplokrevníka přijde zhruba na 10 – 15 tisíc korun. K ježdění jen tak pro radost však je lepší klidný starší kůň, třeba i po zranění (při chovu mu třeba soused šlápne na nohu a je vyřazen z tréninku). Takového lze koupit už za 20 tisíc Kč. Běžně se ceny koní se základním výcvikem pohybují podle kvality rodičů a stáří od 25 do 90 tisíc korun. V další kategorii, tedy u těch, kteří mají předpoklady závodit, už cena stoupá k 90 až 150 tisícům korun. A za špičkového sportovního koně musí chovatel zaplatit 500 tisíc i víc.

Ať už se chystáme jezdit jen rekreačně, nebo počítáme s tím, že někdo z rodiny bude závodit, měli bychom do nutných nákladů připočítat i sedlo (min. 3,5 tis. Kč), uzdu s udidlem (3 tis. Kč), ohlávku a vodítko (1 tis. Kč). Závodní koníček by měl mít kamaše a bandáže, které chrání nohy koně před poraněním a jsou oporou a ochranou šlach (1500 Kč). Pořidte mu také pokrývku jako ochranu před zimou (má se však použít, jen když se kůň vysloveně třese zimou) a před deštěm (nesmí být vlhká, nebo přijít na mokrou srst). Ta stojí 2 tisíce korun.

Pokud majitel neinvestuje do výstavby nebo úpravy vlastní stáje (měla by být suchá a dobře větratelná), musí počítat se 3 – 4 tis. Kč na ustájení, krmení a základní péči (ve stáji jezdeckého oddílu a při pomoci s přípravou sena postačí i 2 tis.). Výcvik a trénink na slušné úrovni přijde na dalších 160 – 180 Kč denně, dohromady tedy 8-9 tisíc korun za měsíc. A pokud potřebujete svého koníčka někam přepravit (bude jistě stačit menší vozík pro dva koně), zaplatíte za cestu i s řidičem 16 – 20 Kč za kilometr (podle ceny benzinu či nafty).

Není tedy podstatné pouze kolik stojí kůň, ale kolik jsou na něj celkové náklady!

Štítky:

Posted 30.Srpen.2008 by admin in category Zvířata

1 thoughts on “Kolik stojí kůň

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*