Prosinec 7

Kolik stojí natáčení filmu?

Tvorba filmu lze finančně rozdělit do 4 základních prvků – scénář, honoráře, náklady na výrobu a prodej.

Náklady na scénář filmu:


Nejprve je nutné vydat částku za opční právo užívat něčí dílo (předloha, nápad, námět), poté náklady na vytvoření scénáře pro scénáristu a jeho honorář. Klasický scénář vzniká v průměru, po dobu 2 let.

Například scénář Oscarového filmu Syriana, vznikal celé 4 roky, naproti tomu film Magnólie (podobně úspěšný) měl svůj scénář za 14 dní.

Náklady na honoráře:

Na tvorbě filmu se v některých případech podílí až stovky lidí a každý z nich vyžaduje za práci adekvátní honorář. Tyto náklady také do velké míry ovlivňuje čas a proto je nutné mít vše pečlivě naplánováno.

Je třeba zaplatit nejen filmový štáb (režisér, kameramani, zvukaři, výtvarníci, maskéři, kostyméři, tvůrce speciálních efektů, postprodukci a mnoho dalších… ale je nutné mít finance i na hlavní herce, vedlejší herce, herce epizodních rolí, komparsisty anebo třeba producenty.

Jako příklad si můžeme uvést natáčecí štáb, který se podílel na tvorbě Pána Prstenů – ten čítal 400 členů štábu, ale i několik tisíc komparsistů, desítky herců a maskérů.

Náklady na samotnou výrobu:

Náklady jsou spojené pouze s natáčením filmu, které se diametrálně odlišují, podle typu filmu, zaměření atd. Různí se také podle nároků na film, důrazu na realizaci, podle natáčecí lokace, využití ateliérů, dekorací, digitálních efektů, nutnosti cestovat se štábem po světě, atd. Hodně peněz zchramstne také postprodukce – střih, hudba, zvuk, efekty, 3D, atd.

Udejme si některé příklady:

Film Batman Začíná, potřeboval pro natáčení vybudovat v ateliéru kompletní město. Filmová adaptace na motivy komixu Fantastická čtyřka měl „mezi rekvizitami“ věrnou kopii Brooklinského mostu, postavenou v Kanadě. Producenti filmu King Kong zase museli, pro účely natáčení, zakoupit plně funkční zaoceánskou loď.  Tvůrci filmu Terminátor vytvořili pro účely filmu dokonce kilometr dlouhou ulici, včetně několikapatrového skleněného domu, který byl v jedné ze scén zničen jeřábem.

Pokud znáte trilogii Matrix, určitě vám v paměti utkvěla scéna na dálnici – dálnice byla postavena jen pro účely filmu a bylo na ní zničeno 300 plně pojízdných vozů. Filmu Spiderman 2 vycucly 54 miliónů dolarů pouze triky, což je v přepočtu více než miliarda Kč.

Je také velký rozdíl, pokud natáčíte film v ateliérech, nebo cestujete se štábem až někam na Nový Zéland, jako tvůrci Pána Prstenů.

Náklady na distribuci hotového filmu:

To je také velmi důležitá část, na kterou se u tvorby filmu nesmí zapomenout! Hotový film je totiž nutno prodat a vydělat. Filmu je třeba udělat dostatečnou a lákavou reklamu, aby o něm vůbec lidé věděli, popřípadě je nalákat do kin a ke koupi DVD. Je také nutné dostatečné PR a udělat filmu reklamu co nejvíce způsoby.

Závěrem je nutno dodat, že záleží také na tom, kde samotný film vzniká… Hollywoodské trháky vznikají s rozpočtem i 250 miliónů dolarů! Např. pro každý díl Hobita bylo vyčleněno produkcí 500 mil. dolarů. I když se na první díl vydalo „jen“ 300 (tedy 6 miliard Kč). Takovéto filmy by v ČR nikdy vzniknout nemohly… náklady na velké české filmy se šplhají max. do 30 miliónů korun.  Např. český film Tmavomodrý svět potřeboval pro svou tvorbu 250 miliónů korun.


Posted 7.Prosinec.2012 by admin in category Ostatní, Zábava

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*