Červenec 13

Kolik stojí notebook


Opovědět na tuto otázku není zrovna jednoduchá záležitost. Ale pokud to trochu rozebereme, s pomocí odborníka na danou problematiku, tak zjistíte to, co potřebujete

Není notebook jako notebook

Dnešní trh nabízí přístroje rozdělené do skupin podle daných potřeb uživatele. Nejdříve si tak musíte říci, do jaké skupiny spadáte vy. Pojďme si jednotlivé skupiny rozebrat.

1. Cestovatel

První skupinou je uživatel, který často cestuje a tahá notebook prakticky všude. Využívá notebook na nenáročnou práci (rozumíme – nehraje na něm náročné hry, nepracuje s grafickými editory aj.). Takovýto uživatel by měl hledět hlavně na tyto parametry: Váha a pevnost celkové konstrukce + rozměry, výkon procesoru, ale hlavně výdrž baterie!

Tomu bychom doporučili notebooky s minimální váhou, pevnou konstrukcí, malými rozměry, průměrným výkonem procesoru (dnes min. dvou-jádrový, 2,4Ghz) s integrovaným grafickým čipem, v dnešní době +- 4Gb paměti RAM, s maximální kapacitou baterie – to vše ve vhodném poměru k ceně.

Ceny přístrojů, které splní tyto požadavky se pohybují v průměru 10 000 -12 000,-.

2. Běžný uživatel

Běžný uživatel si sem tam zahraje i nějakou tu náročnější hru, občas využije i grafický editor, třeba na úpravu rodinných fotek, nebo sestříhá nějaké to domácí video. Proto využije výkonnější grafické a procesorové jádro. S notebookem necestuje často, a proto nevyužije 3G připojení, nepotřebuje velkou výdrž na baterii (pokud s notebookem necestujete a máte ho neustále napojený kabelem na síť, doporučujeme vyndat baterii z těla přístroje, ušetříte tak její vlastnosti na dobu, kdy ji budete potřebovat), doporučují se také větší rozměry displeje (pro hraní her, sledování filmů, možnost numerické klávesnice) a v neposlední řadě pořádný, úložný prostor, popř. rozšířit dle libosti externími harddisky.

Notebook, který by měl splňovat všechny tyto parametry, se pohybují v ceně nad 13 000,-.

3. Hráč / grafik

Uživatel sebou notebook občas tahá, ale na tom, jestli váží 4kg mu opravdu nezáleží… důležité je, aby si na něm zahrál i ty nejnáročnější hry. Nebo grafik, který jej využívá doma i v práci. Nemá problém s transportem, důležitý je výkon a zobrazení.

Co vyžaduje uživatel, který chce hrát hi-end hry:

Nezáleží mu na rozměrech, neměl by však mít displej s méně než 17‘‘. Nezáleží také na baterii, kterou téměř nevyužije. Důležitý je minimálně čtyřjádrový procesor s externí grafickou kartou s +-1Gb paměti, min. 6Gb RAM, dostatečně velké úložiště. Takovýto notebook lze pořídit za min. cenu 17 000,-, doporučuje se ale nejít pod hodnotu 20 000,-.

Grafik:

Pracovník s grafikou vyžaduje především věrný displej (nejlépe LED, IPS, 1920x1080px, 17‘‘+). Potřebuje také výkonný procesor, minimálně čtyřjádro s externím grafickým čipem nebo výkonným, integrovaným. Minimálně 8Gb RAM a velký úložný prostor.

Takovýto přístroj nejde pod hodnotu 20 000,-.

Doporučujeme produkty společnosti Apple (MacBook) s cenou nad 30 000,-.

Tablety

Moderním trendem se v dnešní době stává tzv. tablet, tedy placka s velkým dotykovým displejem. Je vhodný díky svým rozměrům, použitelnosti, lehkosti, skladnosti. Dobře se na něm brouzdá po internetu. Překážkou tak může být jen to, když chcete psát dlouhé texty, nebo když potřebujete uložit velký objem dat. To se však dá vyřešit dostupným příslušenstvím (klávesnicí) a cloudovým úložištěm (tedy uložením objemově velkých dat na server přes wifi – internet), doporučujeme možnost 3G připojení, nebo výrobek společnosti Apple – tedy iPad, s cenou od 9000,- (iPad 2) až po 19 000,- (Nový iPad).

Pokud hledáte menší alternativu, než jsou 10‘‘, nebo 7‘‘ tablety. Zkuste využít možností velkých smartphonů na trhu, např. Samsung Galaxy SII, nebo Samsung Galaxy Note s 5,4‘‘ displejem (oba s operačním systémem Android). Jejich cena se pohybuje od 6 000,- až po 10 000,-.

Pro ty, kteří chtějí ušetřit

Těm radíme zakoupit tzv. netbooky (dobré na prohlížení internetu) s cenou mezi 6 000 – 12 000,- Kč.

Nebo obecně stolní počítače, které jsou řádově levnější (při stejném výkonu), lze je výkonově rozšiřovat, ale nejde s nimi cestovat. Od cca 8 000,- + monitor a příslušenství, už se dá pořídit dobrý stolní počítač na nenáročné hry, filmy a internet.

Levné notebooky se dají pořidit již od 10 tis. Samozřejmě záleží na značce, kvalitě a výkonnosti.

Případné dotazy piště níže, my se Vám budeme snažit odpovědět (na uvedený e-mail).

Štítky:

Posted 13.Červenec.2008 by admin in category Ostatní, Zábava

1 thoughts on “Kolik stojí notebook

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*