Říjen 22

Kolik stojí zaměstnanec – kuřák?


Každá firma (o více zaměstnancích) má zaměstnance rozdělené do dvou skupin – kuřáci a nekuřáci. Jedna pracuje nepřetržitě, ta druhá si dělá přestávky na cigaretu. Kuřácká pauza je zároveň brána jako neproduktivní doba, i přesto že se při ní mohou probírat nějaké problémy, ale to se děje málokdy a málokde.

Kuřácká pauza zabere cca 5minut, což není moc, ale pokud je např. 5x denně, je už to delší doba.

Pokud si stanovíme předpoklad, že je v ČR průměrný plat – 24 000Kč a pokud si dáme jako počet přestávek číslo 5, dostaneme zajímavé výsledky. Firmu s takovýmto průměrným kuřákem připraví tento zaměstnanec o cca 1500Kč měsíčně!

Pokud má firma obrat 10 000 000Kč ročně a má 10 zaměstnanců kuřáků, přichází o 1,5% z celkového obratu na „kuřáckých přestávkách“.

Teď lekce ze statistiky ČR: v roce 2011 bylo v ČR cca 2,600,000 osob kuřáků, což je ¼ obyvatel! Polovinu tvoří „děti“ do 18 let! Na následky kouření ročně zemře 18 000 obyvatel, z toho 8000 na nádor a zbytek na nemoci cév a srdce.

Celkově v ČR zaměstnavatelé prodělávají na kuřácích 17,000,000,000 Kč ročně.

Jediným pozitivem oproti všem negativům může být jen to, že se v těchto přestávkách utužují vztahy zaměstnanců, předávají se informace a zvyšuje se pracovní morálka. Což je v porovnání s negativy doslova nic.

Váš další zaměstnanec bude raději kuřák, nebo nekuřák? 😀


Posted 22.Říjen.2012 by admin in category Ostatní

3 thoughts on “Kolik stojí zaměstnanec – kuřák?

 1. Kuřák Malichar

  Dobrý den. hezký čísla.

  A teď by jste nám mohli spočítat kolik firmy stojí. Chozéní zaměstnanců třeba na záchod. nebo malá svačinka. Nebo konverzací při práci.

  Mě by spíš zajímalo kolik stojí ročně firmy neproduktivní zaměstnanci typu dejte mi lidi já to udělám… Nebo kolik stojí ročně Manageři který nic neumí a na všechno se ptá podřízených. zajímalo by mě kolik stojí manageři co vživotě nésáhli na práci maj obě ruce levé a hlavu plnou neefektivních a nesmyslných. Nápadů. Na zlepšení pracovních postupů. Typu proč to dělat jednoduše když to de dělat složitě. Zbavit se všech těhlech příživníku na cizí práci, těch co si ani sami nezavážou kaničky. řek bych že by firmy ušetřily dvakrát tolik. co prodělaj ročně na kuřácích. A fakt je ten že tydle lidi jsou ty co choděj na to cigáro nejčastějc. Asi proto že jsou ve stresu stěch všech nesmyslů co musej vymejšlet.

  Reply
 2. Gooo

  Podle mého názoru není výpočet správný.
  Bude-li kuřák odcházet 5x denně na pětiminutovou přestávku, přijde zaměstnavatel o 25 minut denně.

  Při průměrné mzdě 23 000,00 Kč/160 hodin se jedná o částku 143,75 Kč/hodina a díky ukrojeným 25 minutám přichází zaměstnavatel o cca 60,00 Kč/denně a 1 198,00 Kč/měsíčně.

  Jestliže velkoryse připočítám i odvody zaměstnavatele, nepřekročí náklady na kouřícího zaměstnance 2 500,00 Kč/měsíc a ne 15 000,00 Kč.

  Paradoxně jsem nekuřák podnikatel a na kuřácké zaměstnance mám podobný názor. Otázka ale je, zda máte páku na omezení kouření (máte. Zaměstnanci mi nyní kouří pouze před a po pracovní době a v době přestávek. Sankce je to naučily)

  Reply
  1. Jarda

   1.Sekl jsi se o desetinou čárku, 2.K pětiminutové ´kuřákpauze´je potřeba připočítat i dalších pět minut na přípravu – cesta, hledání, zapálení, típnutí, uschování a návrat.

   Reply

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*